Pubi ajalugu

Hr Mauruse Pubi lugu – asukohas ja ajaloos

Et kõik ausalt ära rääkida, peab alustama algusest.

Aastatel 1994-2001 oli Hr. Mauruse Pubi hoopis kohvik Wallas’e nimeline. Hr. Mauruse Pubi sünnile andis tõuke hoone värvikas ajalugu. Nimelt asub pubi 1895. aastal Tallinna Vene Seltskondliku Kogu jaoks ehitatud majas, mis tegutses seal alates ehitamisest kuni 1918. aastani.

Kohast, mida laiemalt tunti Vene Klubi nime all, kujunes üks Tallinna seltskonnaelu keskpunkte. Esimese maailmasõja ajal sundvõõrandati Vene Seltskondliku Kogu maja linnavalitsuse vajaduseks. Näiteks on Hr. Mauruse Pubi ruumides olnud Vene Seltskondliku Kogu ajal keeglirada ning hiljem Tallinna Linnavalitsuse toitlustusvalitsuse kartulihoidla, kuid ka mitmeid töölisorganisatsioone- ja ühinguid.

Väidetavalt oli pubi ruumides kas enne või esimese Eesti Vabariigi ajal asunud ka korstnapühkijate saun. Sõja ajal kasutati maja keldrit varjendina, mis pakkus kaitset lisaks raamatukogu töötajatele ja lugejatele ka linnaelanikele, raamatukogu uks pidi seetõttu õhurünnakute ajal olema alati avatud, et inimesed saaksid vajadusel varju tulla.

Aja jooksul on mitu korda vahetunud raamatukogu nimi – vahepeal Maksim Gorki nimeline, siis Anton Hansen Tammsaare nimeline, ent aastast 1994 lihtsalt Tallinna Keskraamatukogu.

Hr Mauruse Pubi sünd sai alguse Anton Hansen Tammsaare loomingu ühe värvikama tegelaskuju, Hr. Mauruse koolist. Meie maja asub tõelise kultuuri ning haridusliku harituse keskmes – meie üleaedseteks on üheltpoolt Tallinna Reaalkool ning teiseltpoolt Tallinna Inglise Kolledž. Koolide, raamatukogu ning linnarahva koondumispunktiks ei ole sobivamat kohta kui Hr Mauruse Pubi. Pubi kannab endas ümbruskonna- ja kirjanduslikku vaimsust ning ajalugu, mida ilmestavad värvikalt pubi sisekujunduses kasutatud raamatutega täidetud riiulid ning pildid vanadest kooliaegadest.

Hr Maurus soovib pakkuda kõikidele soovijatele mõnusat hubast ajaveetmisvõimalust koos maistvate eestipäraste roogadega ning maailma eripaikade rikkaliku õllevalikuga. Ideaalne atmosfäär näiteks pidamaks tulihingelist arutelu sõpradega,  lõbusat tähtpäeva või nautida raamaturiiulilt leitud raamatusse süübimist. Nagu ennemuiste, on Hr. Mauruse Pubi uksed on tänapäeval avatud kõigile, pakkumaks varju igapäeva halluse ja üksinduse eest – paika, kus olla koos. 

Siin saab lõunaks kiirelt, soodsalt ja koduselt kõhu täis nii pankur, jurist ja kinnisvaramaakler kui ka õpilane, luuletaja ning  pensionär. On tähelepanuväärne, et Hr Mauruse Pubis saavad ka väga erinevad inimesed olla koos ning ei ole ka harv juhus, et siin paigas pannakse alus uutele kestvatele inimsidemetele. Tolerantsus, avatus ning sõbralikkus on alati olnud edasiviivaks jõuks. Nii tahab ka Hr Maurus koondada enda juurde paljusid huvitavaid inimesi ning olla paigaks, kus on hea olla.

Scroll to Top